Wisby Strand Congress & Event

Wisby Strand är en kongressanläggning utöver det vanliga. För vilken annan kongressanläggning i Norden ligger granne med havet och har ett unikt världsarv med ringmur och kullerstensgränder bakom ryggen?

Wisby Strand erbjuder inspirerande lokaler för upp till 1000 personer – där kvalitén på service, bemötande och lokalproducerad mat är vårt signum. Kort sagt den perfekta platsen för ett inspirerande möte. Vi älskar att tillsammans med våra kunder ta fram annorlunda och framgångsrika koncept på möten.

Ingenting är för litet och ingenting är för svårt. Det fick vi kvitto på under TUR-mässan 2010 – då Wisby Strand blev utsedd till Nordens mest inspirerande mötesplats.

Om vi fick utmärkelsen tack vare vår kilometerlånga utsikt från våra tre restauranger, vårt unika Kallbadhus placerat mitt på stranden, vårt förstklassiga kök med gotländska primörer eller vår fantastiska personal – vet vi inte. Men vi vet att vi tillsammans med Er kan ta fram ett oslagbart möteskoncept och att solnedgången alltid ingår i priset.

Johan Lindvall

CEO/VD
johan.lindvall@wisbystrand.se
070-7133435

Tobbe Larsson

Delägare/Ansvarig Kallis
tobbe@bygget.se
070-8306101

Anna Stenbom

Konferenschef
anna.stenbom@wisbystrand.se
0498-651102

Ulrica Dahl

Ekonomiansvarig
ulrica.dahl@wisbystrand.se
0498-651123

Helena Härdelin

Projektledare Almedalen/Marknadskoordinator
helena.hardelin@wisbystrand.se
0498-651103

Erik Wollbrant

Kökschef
erik.wollbrant@wisbystrand.se
072-155 43 24

Linda Bratt

F&B Manager
linda.bratt@wisbystrand.se
0498-651119

André Persson

Driftsansvarig Restaurang/Event
andre.persson@wisbystrand.se
073-8157882

Jonas Weijmar

Teknikchef
jonas.weijmar@wisbystrand.se
0498-651104

Mikael Gahm

Tekniker
mikael.gahm@wisbystrand.se
070-7229552

Carl-Johan Kristiansson

InHouse AD
Tjänstledig